SPECIALEN 2012

strong>Plats: Skara Brukshundklubb 26 maj
Domare: Arve Larsen, kennel Lamara


BIS Ch Itkins American Beauty & BIS2 Ch Firecreek Free Runner

Stora bilder här!

BIS
Ch Itkins American Beauty




BIS-2
Ch Firecreek Free Runner





BIS-valp

BIS-VALP

Texforrier Busy Being Me

BIS-2 VALP
Residenset’s Pirate Copy


BIS-JUNIOR
Svarthuvans Beethoven


BIS unghund

BIS-UNGHUND
Residenset’s Count On Me


BIS jakthund

BIS-JAKTHUND

Killkenny’s Overjoyed

BIS-2 JAKTHUND
Järvsöstigens Qvick



BIS-VETERAN
Itkins Eliza


BIS Avelsgrupp

BIS-AVELSGRUPP
Mercury Fox Ledger
BIS-2 AVELSGRUPP
Residenset’s Private Copy


BIS uppfödargrupp

BIS-UPPFÖDARGRUPP
Residenset’s kennel, Ewa Lundén

 

 

Övriga resultat:


HANHUNDAR
JUNIORKLASS

1 hp Svarthuvans Beethoven
2 hp Busalizas Sir Richard



UNGHUNDSKLASS
1 hp Agria Igloo
2 hp Residenset’s Count On It



BRUKS/JAKTKLASS
1 SEJ(gs)Ch SE VCh Järvsöstigens Qvick

ÖPPEN KLASS
1 hp Killkenny’s Up-To-Date
2 Ebonetta Quimper Q
3 SE VCh Indianfox’s Polaris Scrambler

CHAMPIONKLASS
1 hp USCh, SEUCh, WW-2008, SE V2010-2011 Firecreek Free Runner
2 hp SEUCh Rennam US Residenset
3 hp NORDCh, SLCh Mercury Fox Ledger
4 hp Ch Itkins Just Right
opl hp Ch Bodils Rovfågel
opl hp Ch Itkins Jessie Brown
opl C.I.B., KBHV-07, NORDCh, SE VCh, RLD N Residenset’s Watch Out


BÄSTA HANE
1 Ch Firecreek Free Runner
2 Ch Rennam US Residenset
3 Svarthuvans Beethoven
4 Ch Mercury Fox Ledger


TIKAR
JUNIORKLASS

1 hp Belfox Kaola
2 hp Svarthuvans Betty Boop
3 hp Rottriver’s Sunset Boulevard
4 hp Extravagant’s Zoomzoom



UNGHUNDSKLASS
1 hp JWW-11, NORDV-11 Residenset’s Count On Me
2 hp Extravagant’s Ya Ya Men
3 hp Killkenny’s Victoria Secret

BRUKS/JAKTKLASS
1 hp SEJ(gs)Ch Killkenny’s Overjoyed

ÖPPEN KLASS
1 hp Residenset’s Count Me In
2 Foxlifford’s Annietingandeveryting
3 RLD N, RLD F, RLD A, SE VCh Indianfox’s Jennifer Black

CHAMPIONKLASS
1 hp Ch, NORDV-10 Svarthuvans American Beauty
2 hp C.I.B., NORDCh, NORDJV-07, SV-09 Extravagant’s Under My Skin
3 hp SEUCh, FINCh Glowing Opera Mints
4 hp IntCh, NORDCh Residenset’s Private Copy
opl hp Ch Bodils Bea
opl hp Ch Bodils Fröken Alvsten
opl hp Ch Busalizas Black Chenille
opl hp Ch Busalizas Thunder And Lightning



VETERANKLASS
1 hp IntCh Itkins Eliza
2 hp NORDJV-03, IntCh, SE o DK Ch Busalizas Badger Matuka



BÄSTA TIK
1 Ch Svarthuvans American Beauty
2 Residenset’s Count On Me
3 Extravagant’s Ya Ya Men
4 Belfox Kaola

VALPKLASS 1 TIK
1 hp, BIR, BIS-VALP Texforrier Busy Being Me


Valpklass 2

VALPKLASS 2
HANAR

1 hp, BIM Residenset’s Stand-In
2 hp Airbords Oregano
3 hp Airbords Timjan
4 Airbords Dragon
TIKAR
1 hp, BIR, BIS-2 VALP Residenset’s Pirate Copy
2 hp Residenset’s Some One Else
3 hp Foxrod Hello Kitty
4 Airbords Gurkmeja
opl Airbords Pimpinella

BEDÖMNINGSKLASS TIK
Hp Busalizas Thunder Spey


Bedömningsklass



AVELSKLASSER
HANAR

1 hp Ch Mercury Fox Ledger
2 hp Ch Toofox The Phantom
TIKAR
1 hp Ch Residenset’s Private Copy
2 hp Ch Residenset’s Count Down
3 hp Ch Busalizas Badger Matuka

UPPFÖDARKLASSER
1 hp Residenset’s kennel, Ewa Lundén
2 hp Svarthuvans kennel, Therese Wallberg
3 hp Extravagant’s kennel, Ann Kilsund
4 hp Busalizas kennel, Lena Bertilsson
opl hp Killkenny’s kennel, Susanne Kryhl
opl hp Itkins kennel, Helena Peterzéns
JUNIORHANDLING:
1 Sanna Bejegård med Kelly


RESULTAT BARN MED HUND:

1 Agnes Prothon, 9 år med Jessie
2 Annie Jonasson, 10 år med Albin
3 Lovisa Syrén, 11 år med Nisse
4 Emelie Svensson, 10 år med Bonzo
5 Wilma Nilsson, 10 år med Asta