SPECIALEN 2013

Plats: Gränna Camping 26 maj
Domare: Mrs Margaret Rose, GB, Bannside kennel


BIS SEUCh Residenset’s Count On It och BIS-2 Killkenny’s Water Lily
fotograf: Ewa Lundén


BEST IN SHOW: SEUCh Residenset’s Count On It


BEST IN SHOW-2: Killkenny’s Water Lily



BIS-VALP: Rottriver’s Streetsmart

BIS-2 VALP: Järvsöstigens Rapunzel

BIS-JUNIOR: Killkenny’s Water Lily
BIS-2 JUNIOR: Itkins Kanel

BIS-UNGHUND: Residenset’s Some One Else
BIS-2 UNGHUND: Airbords Timjan

BIS-JAKTHUND: SEJ(gs)Ch, SEVCh Järvsöstigens Qvick
BIS-2 JAKTHUND: SEJ(gs)Ch, SEVCh Järvsöstigens Sisqa

BIS-VETERAN: NORDJV-03, INTCh, SEUCh, DKUCh Busalizas Badger Matuka
BIS-2 VETERAN: RLD N Ebonetta Quimper Q

BIS Uppfödare: Rottriver’s kennel, Krister Olander-Lindblom

BIS-AVELSGRUPP: Multi Ch Toofox The Phantom

BIS-2 AVELSGRUPP: SEVCh Järvsöstigens Popcorn


 

Övriga resultat:

HANHUNDAR

Juniorklass
Itkins Kanel 1 hp, 3-BH, BIS-2 JUNIOR

Unghundsklass
Airbords Timjan 1 hp, BIS-2 UNGHUND
Airbords Oregano 2


Bruks/Jaktklass
SEJ(gs)Ch, SEVCh Järvsöstigens Qvick, 1 hp, BIS-JAKTHUND

Öppen klass
Egelykke New Year Nelson 1 hp, 4-BH
SEVCh Indianfox’s Polaris Scrambler 2 hp
Järvsöstigens Bosse 3

Championklass
SEUCh Residenset’s Count On It 1 hp, 1-BH
SEUCh Agria Igloo 2 hp, 2-BH
CIB, KBHV-07, NORD Ch, SEVCh, RLD N Residenset’s Watch Out 3 hp
SEUCh, DKUCh Busalizas Sir Richard 4 hp

Veteranklass
RLD N Ebonetta Quimper Q 1 hp, BIS-2 VETERAN

BÄSTA HANHUNDSKLASS


1 Ch Residenset’s Count On It


2 Ch Agria Igloo


3 Itkins Kanel


4 Egelykke New Year Nelson

TIKAR

Juniorklass
Killkenny’s Water Lily 1 hp, 1-BT, BIS-JUNIOR
Snugglewood’s Glenn 2 hp
Killkenny’s Wild One 3 hp
Ghastly’s Vega of Eternity 4
Ghastly’s Kithara of Eternity 5

Unghundsklass
Residenset’s Some One Else 1 hp, 4-BT, BIS-UNGHUND
Lyerbakken’s Senna 2

Bruks/Jaktklass
SEJ(gs)Ch, SEVCH Järvsöstigens Sisqa 1, BIS-2 JAKTHUND

Öppen klass
Rottriver’s Rodeo Drive 1 hp
Residenset’s Count Me In 2 hp
Killkenny’s Victoria Secret 3 hp
Busalizas Mizz Prizzy 4
RLD N&F&A&M, SEVCh Indianfox’s Jennifer Black 5
SEVCh Järvsöstigens Popcorn 6

Championklass
SEUCh, SEV-10 Rottriver’s Punk Rocker 1 hp, 2-BT
SEUCh Busalizas Thunder And Lightning 2 hp, 3-BT

Veteranklass
NORDJV-03, SEUCh, DKUCh, INT Ch Busalizas Badger Matuka 1 hp delad,
BIS-VETERAN
INT Ch Itkins Eliza 1 hp delad

BÄSTA TIKKLASS
1 Killkenny’s Water Lily


2 Ch Rottriver’s Punk Rocker


3 Ch Busalizas Thunder And Lightning


4 Residenset’s Some One Else

 


Bedömningsklass Hanar
Bodils Evighetsmaskin 1 hp
Nutcracker 2
Ghastly’s Edison of Eternity 3

RESULTAT BARN MED HUND:
1 Esmeralda Nässén 8,5år
med Järvsöstigens Rapunzel

Valpklass 1 Tik
Järvsöstigens Rapunzel 1 hp, BIR, BIS-2 VALP

Valpklass 2 Hanar
Rottriver’s Streetsmart 1 hp, BIR, BIS-VALP
Rottriver’s Zipper 2 hp

Avelsklass Hane
Multi Ch Toofox The Phantom
1 hp, BIS-AVELSGRUPP

Avelsklass Tik
SEVCh Järvsöstigens Popcorn
1 hp, BIS-2 AVELSGRUPP

Uppfödarklass
1 hp Rottriver’s kennel, Krister Olander-Lindblom
2 hp Residenset’s kennel, Ewa Lundén
3 hp Killkenny’s kennel, Susanne Kryhl
4 hp Busalizas kennel, Lena Bertilsson
5 hp Ghastly’s kennel, Lena Hansson
6 hp Järvsöstigens kennel, Marianne Jonsson-Hall