SPECIALEN 2014

Plats: Tånga Hed 25 maj   Domare: Henrik Härling   Foto: Torild Smith-Olsen & Ingrid Olsson


BIS VALP - Svarthuvans Bobby Brown BIS-2 VALP - Residenset’s Girls Night Out
 

HANAR

Valpklass II

1 hp Svarthuvans Bobby Brown
2 hp Svarthuvans Big Bang
3 Ghastly’s Orion
4 Ghastly’s Hercules
 

TIKAR

Valpklass II

1 hp Residenset’s Girls Night Out
2 hp Svarthuvans Busy Lizzie
3 Ghastly’s Aurora Borealis
 


BIS-JUNIOR - Rottriver’s Blue Moon BIS-2 JUNIOR - Killkenny’s Xotica
 

Juniorklass

1 hp Rottriver’s Blue Moon
2 hp Busalizas Charles Ossian
 

Juniorklass

1 hp Killkenny’s Xotica
2 hp Mindgame’s Beretta
 


BIS-UNGHUND -
Rottriver’s Zipper BIS-2 UNGHUND - Killkenny’s Water Lily
 

Unghundsklass

1 hp SEJV-13 NOJV-13 Rottriver’s Zipper
2 hp NORDV-13 Rottriver’s Streetsmart
3 hp Itkins Kanel
 

Unghundsklass

1 hp Killkenny’s Water Lily
2 Killkenny’s Wild One
 


BIS-JAKT - Järvsöstigens Qvick  BIS-2 JAKT - Järvsöstigens Sisqa
 

Jaktklass

1 SEJ(gs)Ch SEVCh Järvsöstigens Qvick
2 SEJ(g)Ch Höjdfallets Twix
 

Jaktklass

1 SEJ(gs)Ch FIJ(g)Ch SEVCh Järvsöstigens Sisqa
 

Öppenklass

1 hp SEVCh Indianfox’s Polaris Scrambler
2 hp Airbords Oregano
3 Airbords Timjan
 

Öppenklass

1 hp Glowing Bel Air
2 Ghastly’s Snowy of Eternity
3 Residenset’s Count Me In
4 SEVCh Järvsöstigens Popcorn
 

Championklass

1 hp CIB NORDUCh SEJV-12 Residenset’s Stand-In
2 hp GCh USCh Sunrise Little Rascal
3 hp SEUCh Busalizas Sir Richard
4 hp SEUCh Svarthuvans Beethoven
hp SEUCh Killkenny’s Up-To-Date
hp SEUCh Residenset’s Count On It
 

Championklass

1 hp NORDUCh SEJV-12 Residenset’s Pirate Copy
2 hp SEUCh Glowing Hollywood
3 hp SEUCh NORDV-10 Svarthuvans American Beauty
4 hp SEUCh FINUCh Glowing Opera Mints
 


BIS-VETERAN -
Extravagant’s Razzel Dazzel
 

Veteranklass

- - -
 

Veteranklass

1 hp CIB NORDUCh FINUCh Extravagant’s Razzel Dazzel
2 hp CIB NORDUCh Residenset’s Count Down
 


BEST IN SHOW-2 - Residenset’s Pirate Copy BEST IN SHOW - Residenset’s Stand-In
 

BÄSTA HANE

1 Ch Residenset’s Stand-In
2 Ch Sunrise Little Rascal
3 Rottriver’s Zipper
4 Rottriver’s Blue Moon
 

BÄSTA TIK

1 Ch Residenset’s Pirate Copy
2 Ch Glowing Hollywood
3 Ch Extravagant’s Razzel Dazzel
4 Glowing Bel Air
 


BÄSTA HANE 1 2 3 4
 
BÄSTA TIK 1 2 3 4


BIS-AVEL -
Toofox The Phantom
 

Avelsklass

1 hp CIB NORDUCh USCh Toofox The Phantom
 

Avelsklass

1 hp SEUCh NORDV-10 Svarthuvans American Beauty
2 hp SEVCh Järvsöstigens Popcorn
 


BIS UPPFÖDARE - Residenset’s kennel, Ewa Lundén

Uppfödarklass

1 hp Residenset’s kennel, Ewa Lundén
2 hp Rottriver’s kennel, Krister Olander-Lindblom/Marie Ansas
3 hp Glowing kennel, Susanna Chapman
4 hp Svarthuvans kennel, Therese Wallberg


BARN MED HUND
Domare var Marie Ansas, som skipade rättvisa bland den kommande generationen handlers!


Vi tackar domare och ringsekreterare!

Och vi tackar er alla för att ni kom!