ÅRSBÄSTALISTAN 2010

ÅRETS SLÄTHÅR 2010
1 DK UCH SL CH
MERCURY FOX LEDGER

E Ch Agria Hello Goodbye U Ch Agria Flamingo
Uppf J och G Mitnyan, Ungern Äg Ann Kilsund, Nossebro
94 poäng
(5 utställningar)
2 SE UCH, NORDV-10
SVARTHUVANS AMERICAN BEAUTY
E Ch Quissex Gallop On U Ch Itkins Hillary
Uppf Therese Wallberg, Fjärås Äg Helena Peterzéns, Vallda
79 poäng
(5 utställningar)
2 SE V-10
ROTTRIVER’S PUNK ROCKER
E Ch Texforrier From The Heart U Ch Touchstone Chantilly
Uppf och Äg Krister Ohlander-Lindblom, Helsingborg
79 poäng
(5 utställningar)
4 US CH, NORD UCH
TOOFOX THE PHANTOM
E Ch High Mountain Bright Idea U Ch Toofox Now And Then
Uppf M Amen, A Macathur, W Dossett, USA Äg Ewa Lundén, Kvibille
74 poäng
(5 utställningar)
5 LYMMELS HAN É BALL
E Ch Firecreek Free Runner U Ch Wolfheart Catnip
Uppf Cita Perez, Bålsta Äg Carina Eriksson, Kristineberg
57 poäng
(5 utställningar)
6 NORD UCH
BODILS PUZZEL
E Bodils Trazzel U Ch Bodils Våroffer
Uppf Bodil Granberg, Skärplinge Äg Jenny Skogsberg, Hägersten
54 poäng
(5 utställningar)
7 SE V-09, SE UCH
SVARTHUVANS AMERICAN HERO
E Ch Quissex Gallop On U Ch Itkins Hillary
Uppf Therese Wallberg, Fjärås Äg Helena Peterzéns, Vallda
52 poäng
(5 utställningar)
8 SE UCH
BODILS BEA
E Indianfox ’s Little Pony U Indianfox’s Tina
Uppf Bodil Granberg, Skärplinge Äg Annika Larsson, Ljungbyhed
51 poäng
(2 utställningar)
9 US CH, SE UCH
LIL’ITCH SEND IN THE CLOWN JE
E Ch Broxden Able At Pennfox U Ch Laurelton Time And Again
Uppf S Hoesman, J Bingham, USA Äg Jenny Skogsberg, Hägersten
50 poäng
(5 utställningar)
10 INT, NORD UCH
RESIDENSET’S PRIVATE COPY
E Ch Classicway Lord of the Rings at Bannside U Ch Toofox I’ll Fly Away
Uppf Ewa Lundén, Kvibille Äg Ingrid Olsson, Lund
48 poäng
(4 utställningar)


ÅRETS AVELSHANE 2010
1 US CH
QUISSEX GALLOP ON
183 poäng
(5 utställningar)
2 US CH, SE UCH, WW-08, SE V-10
FIRECREEK FREE RUNNER
127 poäng
(5 utställningar)
3 INT, AT CH, HU CH, VDH CH, LU CH, SE UCH
CHARMANT V HELMELAND
95 poäng
(3 utställningar)
4 NORD UCH
BODILS GREEN BEANS
57 poäng
(4 utställningar)
5 NORDJV-07, LU CH, SE UCH
SUNLYN SON OF A GUN
56 poäng
(4 utställningar)
6 NZ CH, DE CH, VDH CH, SE UCH
ACCOLADE-WUN-S-AGAIN
20 poäng
(3 utställningar)


ÅRETS AVELSTIK 2010
1 INT CH SE UCH
ITKINS HILLARY
143 poäng
(3 utställningar)
2 SE UCH
BODILS VÅROFFER
69 poäng
(3 utställningar)
3 FI UCH, SE UCH
TEXFORRIER NOTABLY WAYWARD
60 poäng
(3 utställningar)


ÅRETS UPPFÖDARE 2010
1 Svarthuvans kennel, Therese Wallberg, Fjärås 143 poäng (3)
2 Wayward kennel, Katariina Ronkainen, Finland 60 poäng (3)
3 Lamaras kennel, Arve Larsen, Ransäter 54 poäng (4)
4 Busalizas kennel, Lena Bertilsson, Asarum 52 poäng (3)
Itkins kennel, Helena Peterzéns, Vallda 52 poäng (3)
6 Wendron kennel, Carina Lundgren, Skellefteå 48 poäng (3)
7 Vielfrass kennel, Olavi och Anne Tuovinen, Finland 44 poäng (3)
8 Glowing kennel, Susanna Chapman, Enköping 43 poäng (3)


ÅRETS AGILITYFOX 2010
1 Bodils Patrik "Patrik"
Förare: Maria Granberg
103 poäng (5A+5H)
2 SE AGCH Mayty´s Beautiful Beatrix Of Gold “Buffy”
Förare: Susanne Pettersson
87 poäng (5A+5H)
3 Wendron Silk ”Kelly”
Förare: Elenor Westin
64 poäng (3A+4H)
4 SE VCH Itkins Ilona ”Ilona”
Förare: Veronica Hägg
58 poäng (5A+5H)
5 Bodils På Lek “Polly”
Förare: Maria Granberg
47 poäng (5A+5H)
6 Ebonetta Quimper Q ”Zorro”
Förare: Susanne Jönsson
19 poäng (5A+5H)
7 Bodils Zahar Zacarov ”Spex”
Förare: Karin Sunnerberg
19 poäng (5A+5H)
I parentesen: antal resultat i agilityklass + hoppklass.


ÅRETS BRUKSFOX 2010
1 S47604/2009
SEJ(gf)CH SEVCH
BOSS
Gryt, viltspår
Äg Jonas Andersson
47 poäng
2 S51550/2008
SEJ(gf)CH Hultavikens
Gryt
Äg Hans Leandersson
29 poäng
3 S56520/2006
SEJ(gs)CH FINJCH SEVCH
Rävaskallets Rävsan
Viltspår
Äg Kaj Nilsson
20 poäng
4 S33711/2007
SEUCH SEJ(gf)CH
Ingo von Helmeland
Gryt
Äg Annika Larsson
15 poäng
5 S59953/2005
J SEVCH SEUCH
Nika Tuskulum
Gryt
Äg Marianne Jonsson-Hall
12 poäng
6 S69208/2006
J
Woodborne Badger Hill
Gryt
Äg Lennarth Hörnesund
10 poäng
7 S57966/2007
Järvsöstigens O'Tyson
Viltspår
Äg Johan Glavhammar
8 poäng
8 S66336/2005
Järvsöstigens Mikis
Gryt
Äg Marianne Jonsson-Hall
5 poäng


ÅRETS LYDNADSFOX 2010
1 LPI LPII SE UCH
Bodils Jag Heter Han Solo "Keno"
Förare: Inga Ågren
40 poäng
2 Wargaligans Rolling Roxi
Förare: Josefine Rääf-Börjesson
29 poäng