Tidning, hemsida, Facebook

Rasklubbstidningen ’Släthåret

Rasklubbstidningen ”Släthåret” ingår i medlemskapet och kommer ut fyra gånger varje år.

Redaktör: Susanne Streltzer
Ansvarig utgivare: Ordförande

Manusstopp:
nr 1: 1 februari, ute ca 1 mars
nr 2: 1 juni, ute ca 1 juli
nr 3: 1 september, ute ca 1 oktober
nr 4: 1 november, ute ca 1 december

Annonser för medlemmar:
Helsida färg 300:-
Halvsida färg 150:-

Kommersiella medlemmar/icke medlemmar:
Helsida färg 500:-
Halvsida färg 350:-

Postgironummer: 96 70 57 – 1
Bankgironummer: 308-3557

Om din tidning uteblir: ta kontakt med klubbens kassör.

Material
Allt som handlar om släthårig foxterrier är välkommet! Vi har en del fasta punkter i tidningen som t.ex. championatannonser, läs mer om dessa här nedan. Du får gärna höra av dig om du har förslag på artiklar, intervjuer etc. Maila eller posta material i god tid till redaktören. Bifoga frankerat och adresserat kuvert om du vill ha material i retur. OBS! Bildupplösning 300 DPI. Bilder från sociala medier går oftast inte att använda eftersom de har för låg upplösning.

Championatannonser
Om din hund blivit champion kan du få en championatannons införd utan extra kostnad i Släthåret! Skicka in en bild på hunden, namn med fullständiga titlar och registreringsnummer. Stamtavla hämtar vi direkt från Hunddata. Meriterna som lett fram till championatet/championaten ska innehålla följande följande information:

 • Arrangör och ort, t.ex. SKK, Malmö
 • Datum i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD
 • Utmärkelser: evt BIR/BIM, BIG/BIS-placering, CERT eller CACIB
 • Domare: för- och efternamn

Uppgifterna skickas till redaktören.

Namnspecial – Vad heter din foxterrier?
Vi har under några år haft en serie där medlemmar berättar hur deras hundar fått sina namn. Det brukar bli intressanta små historier och vi behöver alltid nya namn! Varför döper vi hundar som vi gör? Många har en tanke bakom, stor eller liten. Skriv några rader om hur det kom sig att din hund fick sitt namn. Maila din text, ålder på hunden och en bild till redaktören.

Gamla tidningar 20 kr/st + porto
Du kan nu beställa gamla nummer av Släthåret, kontakta klubbens kassör om du är intresserad! Med reservation för slutförsäljning. Vissa nummer är redan slut.

 • 2020: Nr 2, 3, 4
 • 2019: Nr 1, 2, 3
 • 2018: Nr 1, 3
 • 2017: Nr 3, 4
 • 2016: Nr 1, 2, 3
 • 2015: Nr 1, 2, 4
 • 2014: Nr 2, 3, 4
 • 2013: Nr 2, 3
 • 2008: Nr 4
 • 2005: Nr 2
 • 2004: Nr 2, 4

TerrierPosten nr 2 2018 med rasspecial slät- och strävhårig foxterrier
Vi har även ett antal nummer av TerrierPosten för 75kr/st inkl. porto.

Hemsidan

Den här webbplatsen finns för att sprida information om släthårig foxterrier och Rasklubb för släthårig foxterrier.

Ansvarig utgivare: Ansvarig utgivare för innehåll på hemsidan är styrelseordförande. Klubben ansvarar ej för innehållet i sajter som länkas.

Om hemsidan: www.foxterrierklubben.com är en registrerad domän hos .se (Stiftelsen för Internetinfrastruktur) och one.com är webbhotellet.

Webbmaster: Hemsidan uppdateras efter uppdrag från styrelsen. Har du förslag angående hemsidan så kontakta vår webmaster. Har du övriga frågor, förslag eller funderingar, kontakta styrelsen.

Webbpolicy: Vi följer SKKs webbpolicy, regler och rekommendationer.

Copyright & rättigheter: © Copyright och rättigheter till denna hemsida och dess innehåll (om inget annat anges) tillhör Rasklubb för släthårig foxterrier enligt Upphovsrättslagen SFS 1960:729.

Cookies: Den här webbplatsen innehåller så kallade cookies. Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, skall alla besökare på webbplatser som använder cookies informeras om detta. En cookie är en liten textfil som sparas i din dator när du besöker en webbplats som använder cookies. Nästa gång du besöker samma webbplats kan den läsa din cookie och visa sidorna enligt dina inställningar. Vår webbplats använder cookies och då enbart för att göra det lättare för dig att använda våra sidor. Skulle du exempelvis märka att en sida inte är uppdaterad, så töm ”Temporära filer” som hittas i Windows-mappen på din hårddisk. Cookies samlar då den nya informationen från den aktuella sidan.

GDPR: Hör av dig till webbmaster om du inte vill att ditt namn ska visas på internet, det har du rätt till.

Facebook

Rasklubben har en Facebook-sida som drivs av styrelsen och vår webbmaster. Denna sida ska fungera som komplement till hemsidan och som involvering av er medlemmar. All information kommer att presenteras här på hemsidan, men mycket av informationen kommer vi även att gå ut med på Facebook-sidan. Detta för att kunna nå ut med information snabbt till många människor. Men var inte orolig, du som inte har Facebook kommer inte att gå miste om någon viktig information. Det kan dock hända att Facebook uppdateras med lite bilder och anekdoter, som inte kommer att nå hemsidan. Facebook har också den fördelen att ni medlemmar kan vara mer aktiva, genom att dela bilder på och historier om era släthår. Det ni lägger upp på rasklubbens Facebook-sida kan komma att användas på hemsidan eller i tidningen ’Släthåret’ – vill ni inte detta, kom ihåg att skriva detta i kommentaren till bilden! Så alla ni som har Facebook, gilla sidan, och var aktiva!

Rasklubben har valt att ha det som kallas för en ”sida” och inte en ”grupp”, detta för att rasklubbens information inte ska försvinna i mängden. Detta gör inte att ni som gillat sidan ska vara mindre aktiva eller att era bilder etc inte syns. Vi vill se er! Men kom ihåg att gå in under ”inlägg från besökare” så att ni ser vad andra lägger upp för bilder etc.

Har du några synpunkter eller funderingar på antingen Facebook-sidan eller hemsidan, kontakta webbmaster eller styrelsen.

Instagram

Här kompletterar vi papperstidningen med filmer, bilder mm. Välkommen att följa oss!

Samarbete tidning – hemsida – Facebook

Material som skickas in till tidningen kan komma att publiceras på hemsidan eller Facebook och vice versa. Om text, bilder m.m. endast får användas på det ena stället måste detta anges vid insändandet av materialet.

Copyright

Rasklubb för släthårig foxterriers webplats är skyddad enligt upphovsrättslagen – vilket innebär att innehåll och material på webplatsen tillhör Rasklubb för släthårig foxterrier, om inget annat anges. Vill du använda något är du välkommen att kontakta oss.